• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/afyon.sultandaglilar.9
  • https://www.twitter.com/Sultandaglilar1
  • https://www.instagram.com/sultandaglilar
  • https://www.youtube.com/channel/UCOekF1e5oweeCV-OKtgSu7Q?view_as=subscriber

S  U  L  T  A  N  D  A  Ğ  I 

KRAL YOLU ÜZERİNDE BİR ŞEHİR

KRAL YOLU ÜZERİNDE BİR ŞEHİR: SULTANDAĞI
 
Sultandağı, Afyon İli'nin doğusunda, Ege Bölgesi, Akdeniz Bölgesi ve İç Anadolu Bölgesi'nin birleştiği yerde, Konya ve Isparta illerinin sınırında bir ilçedir. 38° 31′ 52″ kuzey paraleli ile, 31° 13′ 41″ E doğu meridyenin kesiştiği noktada Afyon - Konya karayolunun 68.km’sinde Sultandağları'nın eteğinde kurulmuştur. Rakımı 1.010 m (3.310 ft)’dir. Toplam yüzölçümü 731 kilometrekaredir. Bizanslılar ve Selçuklular zamanına kadar batı ve doğunun yol uğrağıdır. Ayrıca Anadolu-Bağdat İpek Yolu’nun Sultandağı’ndan geçmesi de şehre ayrı bir ticari önem kazandırmıştır.
 
Kuzeyinde Bolvadin, güneyinde Yalvaç, doğusunda Akşehir, batısında Çay ilçeleri ile komşudur. Batısında Deresenek ile Yakasenek, kuzeyinde Ortakarabağ, doğusunda Kavakçiftliği ile Taşköprü ve güneyinde Borazan (Geyik üretim çiftliği) ile Kırca yerleşim yerleri bulunur. Sultandağı Akşehir’e 25, Çay’a 20 km uzaklıktadır.
 
Osmanlı padişahları, çıktıkları doğu seferlerinde İshaklı’dan (Sultandağı) geçen ve Kral Yolu olarak da bilinen, Ephesos’ten (Efes) başlayarak, Cilkcia (Kilikya) geçidi ile Susa’ya ulaşan büyük yolu kullanmışlardır. Bu yol, sadece Osmanlılar tarafından değil, başka milletler tarafından Doğuya yapılan  seferlerde orduların ve tüccarların geçtiği en önemli yoldur. Yavuz Sultan Selim Han da, Çaldıran seferi sırasında bu yol güzergâhından ilerlemiş ve İshaklı’da mola vermiştir. 1514 yılının 21 Mart Salı günü Edirne’den hareket eden Yavuz Sultan Selim Han; 16 Mayıs 1514 Salı günü Bolvadin’e gelmiş, 17 Mayıs 1514 Çarşamba günü de İshaklı Kazası derbentine ulaşmıştır.
 
Yine Osmanlılar zamanında her yıl Haremeyne gönderilen Sûrre Alayları da Bolvadin-İshaklı- Akşehir-Konya güzergâhını takip ederek Medine’ye ve Mekke’ye ulaşmışlardır. İlçemizdeki tarihi tren istasyonu, inşaası 1896 yılında tamamlanan Eskişehir-Konya hattı üzerinde bulunur ve 1896 yılında yapılmıştır. Demiryolu ve istasyon Almanlar tarafından inşa edilmiştir. Günümüzde de Sultandağı, batıyı doğuya bağlayan en önemli kavşak yolların üzerindedir. Hiçbir zaman ulaşım noktasındaki önemini kaybetmemiştir.

 

www.sultandaglilar.com

 

  
594 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın