• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/afyon.sultandaglilar.9
  • https://www.twitter.com/Sultandaglilar1
  • https://www.instagram.com/sultandaglilar
  • https://www.youtube.com/channel/UCOekF1e5oweeCV-OKtgSu7Q?view_as=subscriber

S  U  L  T  A  N  D  A  Ğ  I 

NASREDDİN HOCA ŞENLİKLERİ BAŞLADI

- NASREDDİN HOCAYI BU SENE ŞORAY UZUN CANLANDIRIYOR

- AKŞEHİR ÇAYINA YOĞURT MAYALANDI

Her yıl geleneksel olarak düzenlenen Uluslararası Masreddin Hoca Şenlikleri Konya’nın Akşehir ilçesinde başladı. Bu sene 61.si düzenlenen Uluslararası Akşehir Nasreddin Hoca Şenliğinin açılışında, Nasreddin Hoca'yı canlandıran ünlü sinema ve tiyatro oyuncusu Şoray Uzun, Akşehir Çayı'na yoğurt mayaladı. Uzun'un temsili kıyafetiyle Nasreddin Hoca’yı canlandırdığı etkinlikte, Uzun ile beraberinde protokol üyeleri, Nasreddin Hoca Arkeoloji ve Etnografya Müzesi'nden Nasreddin Hoca Meydanı'na yürüdü. Koronavirüs tedbirleri gölgesinde yapılan açılıştan sonra gerçekleştirilen yürüyüş sırasında Şoray Uzun, vatandaşlara maske ve dezenfektan dağıttı. Törene Konya Valisi Vahdettin Özkan, AK Parti Konya Milletvekili Orhan Erdem, AK Parti Konya İl Başkanı Hasan Angı, Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya, İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdüssettar Yarar ve İl Emniyet Müdürü Mustafa Aydın da katıldı. Konya Valisi Özkan, Nasreddin Hoca Meydanı'nda düzenlenen açılış töreninde, şenliğin salgının son bulmasına vesile olması temennisinde bulundu. Törende yapılan konuşmalardan ardından temsili Nasreddin Hoca'yı canlandıran Uzun'a, "Altın Eşek Nasreddin Hoca Onur Ödülü" takdim edildi.

 

NASREDDİN HOCA VE FESTİVAL HAKKINDA BİLGİ

Yazılı bir eseri olmamasına rağmen, Hocamızın öykülerindeki derin felsefe ve mizah anlayışı, 13. yüzyıldan beri sözlü halk edebiyatı yoluyla aramızda yaşatılmaya devam ediyor. Akşehir Halkı; geçmişten günümüze kadar uzanan yolda, hoşgörülü ve konuksever yapısıyla, O'nun geleneğinin en sâdık takipçisi olduğunu kanıtlıyor.

1959 yılında başlatılan “Nasreddin Hoca Şenliği”, yakın tarihimizin bu anlamda atılan en önemli adımı ve ülkemizin en eski festivallerinden birisi. Akşehir, 5-10 Temmuz tarihleri arasında dünyanın pek çok ülkesinden bilim, sanat ve edebiyat insanlarına kucak açarak, farklı kültürel zenginlikleri mizahla buluşturuyor; yıllardır gerek ülkemizde, gerekse yurt dışında geniş yankılar uyandırıyor.

Uluslararası Nasreddin Hoca Şenliği, Yoğun bir tarihsel birikimin ve çalışmanın ürünü olarak gerçekleşir. Zaman zaman İstanbul ve Ankara başta olmak üzere büyük kentlerde başlatılan etkinlikler, 5-10 Temmuz tarihleri arasında Akşehir'de “Festival” coşkusu ile devam eder...

Nasreddin Hoca Şenliği, gece-gündüz kültür ve sanatla halkı kaynaştıran, aynı zamanda enerji ve heyecan dolu, popüler nitelikleri olan bir festivaldir. Nasreddin Hoca Şenliklerinde; Sanatçıların çağdaş ve klasik, ulusal ve yabancı şaşırtıcı ürünleriyle karşılaşmak; danstan tiyatroya, fotoğraftan resme, filmden karikatüre, edebiyattan müziğe kadar giden bir çeşitliliği yaşamak mümkün olmaktadır.

www.sultandaglilar.com

 

 

  
587 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın