• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/afyon.sultandaglilar.9
  • https://www.twitter.com/Sultandaglilar1
  • https://www.instagram.com/sultandaglilar
  • https://www.youtube.com/channel/UCOekF1e5oweeCV-OKtgSu7Q?view_as=subscriber

S  U  L  T  A  N  D  A  Ğ  I 

BİZE O KAPIYI İTMEK DÜŞER

BİZE O KAPIYI İTMEK DÜŞER...

Evvel zaman içinde ülkenin birinde kudretli bir hükümdar kendisine bir vezir bulmaya karar vermiş ve bunun için kocaman bir kapı yaptırmış. Yaptırdığı kapının ortasına onlarca kilit taktırmış. Kimisi sürgülü, kimisi halka, kimisi asma... Sonrasında vezir adaylarını imtihan etmek için kilitli kapının bulunduğu salona tek tek çağırmış.

İlk giren vezir adayına demiş ki: “Sen benim vezirim olmak istiyorsun, değil mi?” O da demiş: "Evet efendim.”

"Eğer benim vezirim olmak istiyorsan, şu karşında duran kilitli kapıyı anahtar kullanmadan, levye kullanmadan, hiç bir alet kullanmadan açmanı istiyorum” demiş.

Vezir adayı şöyle bir dönmüş, kapıya bakmış ve demiş ki:

"Hünkarım; bu mümkün değil, kaldı ki anahtar bile olsa bu kapıyı açmak saatler sürer.” Vezir adayının cevabı karşısında hükümdar onu yollamış, diğerini çağırmış... Cevaplar aşağı yukarı aynı olunca sonrakini çağırmış, derken bir sonrakini böyle sürüp gitmiş...

Sonunda en son vezir adayını buyur etmişler hükümdarın yanına. Genç adam girmiş içeriye. Padişah demiş ki: "Sen eğer vezir olmak istiyorsan, şu kapıyı anahtarsız, levyesiz, hiç bir alet edavat kullanmadan açman lazım”

Adam şöyle bir bakmış kapıya, sonra dönmüş hükümdara;

"Haşmetli hünkarım! Aslında aklım der ki: ‘Bu kapının açılması normalde mümkün değil’ Lakin bize şansımızı denemek ve kapıyı itmek düşer” demiş ve elini uzatıp o kapıyı şöylece ittiğinde kapının açılıverdiğini ve aslında kilitlerin hiç birinin kapalı olmadığını görmüş...

İşte böyle sevgili hemşehrilerimiz... Bazen olaylar bize çok karmaşık çok komplike görünür. Kendi başımıza çözemeyeceğimizi sanırız... Fakat işin esasının öyle olmadığını farklı bir yol denemeden bilemeyiz. En zor görünen bir problem bile en basit yöntemle çözülebilir... O yüzden siz siz olun denemekten asla vazgeçmeyin... (Kibarikelam)

 

 

www.sultandaglilar.com